Německo zavádí povinnou fotovoltaiku na střechách. Kdy to začne platit v Česku?


Vídeň, Berlín, San Francisco a další města postupně zavádějí povinnost instalace solárních panelů na střechách nových budov. Bádensko-Wurtenbersko a Bavorsko jako první dvě spolkové země u našich sousedů v Německu hodlají „uzákonit“ povinnou fotovoltaicku na střechách. Kdy se této povinnosti dočkáme v Česku?

 

Další krok v Energiewende

Pro všechny novostavby v Bavorsku by v budoucnu měla platit povinnost osadit je fotovoltaikou. S tímto předpisem chce zemská vláda pokročit v transformaci energetiky (Energiewende) a zvýšit podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů.

„Chceme být jednou z předních solárních zemí,“ uvedl nedávno pro německý tisk bavorský ministerský předseda Markus Söder. Jeho iniciativa je součástí snahy zakotvit ochranu klimatu, přírody a životního prostředí silněji do stranické agendy vládní CSU.

Povinnost by měla začít platit již od roku 2021, kdy se to bude týkat komerčních budov. Od roku 2022 pak tato povinnost bude rozšíření na všechny nové rezidenční budovy. Také při stavbě státních budov se bude maximálně využívat potenciál pro solární energii.

 

Silná politická podpora

Plán na zavedení povinné fotovoltaiky na střechách budov v Bavorsku má širokou politickou podporu. Podle Zelených je třeba např. osadit více než 4 800 bavorských škol a tisíce dalších státních budov fotovoltaickými panely, aby se v Bavorsku stagnující fotovoltaika mohla konečně zase vzchopit.

Letos v červenci Bavorsko podpořilo rozvoj fotovoltaiky také tím, že zvýšilo limit na výstavbu velkých solárních zařízení na polích a lukách ze 70 na 200 instalací ročně.

Paralelně s tím se rozvíjí i aplikace fotovoltaiky na střechy. Ministerstvo hospodářství aktuálně vypracovává koncept pro zvýšení počtů instalací. Podíl střešních zařízení představuje již nyní zhruba tři čtvrtiny produkce solární energie. Podpůrné finanční programy budou mít za cíl odlehčit majitelům stavěných domů při vzniklých vícenákladech.

Stavitelé domů v Německu mají možnost získat podporu z finančních programů, aby se stavby příliš neprodražily a zůstaly atraktivní. Podle spotřebitelské centrály NRW stojí např. 4-kilowatová fotovoltaická elektrárna 7 600 EUR, 8-kilowatová již 13 000 EUR.

Pozitivní efekt bude mít také rozhodnutí spolkové vlády Bavorsko zrušit strop na podporu ekologické energie, takže i v budoucnu budou solární zařízení podporována bonusem za používání ekologické energie (Ökostrom-Umlage).

S ohledem na již instalovaný výkon se nejedná o žádné kosmetické změny. V roce 2018 přispěla solární energie 16 % k produkci elektrického proudu v Bavorsku.

 

A co Česko?

V České republice se zatím s povinnosti fotovoltaiky na střechách nových budov nepočítá. Nicméně, po vzoru Vídně či Berlíne není vyloučeno, že „první vlaštovkou“ se u nás možná stane hlavní město Praha.

Kontakty

SEPO COMPANY s.r.o.
Vinohradská 2165/48
120 00, Praha 2

IČO: 06233155
DIČ: CZ 06233155

+420 605 529 516

info@sepocompany.cz

Jan Poříz
jednatel

+420 737 102 737

poriz@sepocompany.cz

Ivana Kulichová Čapková
účetnictví

+420 605 529 516

capkova.iva@damusro.cz

Napište nám